poniedziałek, 19 czerwca 2017

170. Wiecznie głodny? - David Ludwig


Tytuł oryginału: Always hungry?
Cykl:-
Autor: David Ludwig
Wydawnictwo: Znak Literanova
Ilość stron: 412
Gatunek: poradnik

Promowany przez dekady model odżywiania nie jest zdrowy! Diety redukujące kalorie kłamią! Pora skończyć z mitami żywieniowymi, które miały pomóc nam w walce z kilogramami, a tak naprawdę tylko rozregulowują nasz organizm i prowadzą do groźnej insulinoodporności. Skuteczne odchudzanie nie polega na walce z tłuszczami, które wbrew pozorom mogą pomóc nam schudnąć. Nie musimy być głodni! Nie musimy rezygnować z rzeczy, które lubimy jeść! INNE DIETY PRÓBUJĄ JEDYNIE WALCZYĆ Z OBJAWAMI – TA LECZY PRAWDZIWE PRZYCZYNY OTYŁOŚCI. Ludwig eliminuje z popularnych diet (m.in. paleo, niskowęglowodanowej, Atkinsa, śródziemnomorskiej) szkodliwe elementy, wybiera te dobre i łączy je w kompleksowy program, który nie tylko odchudza, ale też poprawia zdrowie i samopoczucie. [opis wydawnictwa]

Nie jestem osobą, która potrzebowała by specjalnej diety żeby zrzucić parę kilo, jednakże zaintrygowała mnie książka  o tej tematyce, którą zaoferowało mi wydawnictwo Znak. Autor poradnika "Wiecznie głodny?" od samego początku próbuje zwalczyć przekonanie jakie istnieje w ogóle społeczeństwa, że żeby schudnąć wystarczy ograniczyć liczbę spożywanych kalorii. Nie byłam przekonana do tego, jak ma zadziałać dieta, w której chodzi o spożywanie dużych ilości tłuszczu, ale lektura na ten temat okazała się być na tyle ciekawa, by poznać ją w jeden dzień.

David Ludwig jako profesor Harvard Medical School w profesjonalny sposób przedstawił dokładnie zbadany sposób na zdrowe odchudzanie. Choć użył naukowych wyrażeń, to jak najprościej wyjaśnił jak działają niektóre mechanizmy w organizmie człowieka. Dzięki temu, w prosty sposób przyswoiłam pewne informacje, o których nie miałam wcześniej pojęcia. Nie musiałam obawiać się, że nie zrozumiem niektórych kwestii - autor naprawdę postarał się, żeby odbiorcą mógł być człowiek w każdym wieku i o każdym wykształceniu. 

W "Wiecznie głodny?" oprócz opisu samej diety, znajdziecie materiały do badania postępów, listę zakupów, tygodniową rozpiskę posiłków a także przepisy. Plusem jest też uwzględnienie posiłków dla wegan, które nie zawsze są uwzględniane w różnych dietach. Sam poradnik jest podzielony na części - w pierwszej znajdują się informacje o tym dlaczego "diety cud" nie działają, dlaczego nie warto liczyć kalorii, oraz dlaczego zasada, że tłuszcz tuczy jest fałszywa, w kolejnych znajdują się już bardziej konkretne informacje na temat 3 faz tego programu odchudzania.

Książkę zdecydowanie polecam! Jeśli interesujecie się tematem żywienia, dietami, albo pragniecie zrzucić parę kilo a jesteście sfrustrowani kolejnymi katorżniczymi dietami, to  poradnik "Wiecznie głodny?" jest idealny dla Was. Osobiście nie żałuję, że poznałam dzieło Davida Ludwiga, i choć niekoniecznie będę stosować tę dietę, to czuję się bardziej uświadomiona w kwestii odchudzania.

Moja ocena: 8/10
Za możliwość poznania powyższego poradnika dziękuję wydawnictwu Znak Literanova