sobota, 13 sierpnia 2016

133. Razem będzie lepiej - Jojo MoyesTytuł oryginału: The One Plus One
Cykl:  -
Autor: Jojo Moyes
Wydawnictwo: Znak Literanova
Ilość stron: 464
Gatunek: literatura piękna, literatura kobieca
Cytaty:
"Prawdziwi przyjaciele to tacy, z którymi zawsze zaczyna się dokładnie tam, gdzie się ostatnio skończyło, nieważne, czy nie widzieliście się przez tydzień, czy dwa lata."

"Nie mogła uwierzyć, że utrata kogoś, kogo znało się tak krótko, może przypominać utratę części siebie, że może odebrać smak jedzeniu i przygasić kolory."

Jess to samotna matka pracująca na dwa etaty. Kiedy jej zakręcona na punkcie matematyki córka ma szansę wygrać olimpiadę przedmiotową, której nagroda mogłaby rozwiązać wiele ich problemów, kobieta postanawia zrobić wszystko by dowieść ją do Szkocji. Gdy szansa na dostanie się na konkurs znika, niemal obcy człowiek wyciąga do Jess pomocną dłoń. Wspólna podróż samotnej matki, wybitnie uzdolnionej matematycznie Tanzie, wycofanego, nastoletniego Nicka, psa Normana oraz oczekującego na sprawę w sądzie Eda Nichollsa zmieni każdego z nich.

Czy uda im się dostać do Szkocji na czas? Czy pozytywne nastawienie zmieni bieg zdarzeń? Czy warto dawać ludziom drugą szansę? 


O "Razem będzie lepiej" usłyszałam już rok temu, jednak dopiero niedawno znów ta pozycja zwróciła moją uwagę i bardzo chciałam ją poznać. O Jojo Moyes przypomniał mi film "Zanim się pojawiłeś" który niedawno był w kinach i pomyślałam, że skoro jej proza doczekała się ekranizacji, to jej dzieła muszą coś w sobie mieć. Teraz, po lekturze mogę śmiało stwierdzić, że rzeczywiście istnieje to "coś" a nawet więcej niż jedno. 

Pierwsze co mogę powiedzieć o "Razem będzie lepiej" to fakt, że jest to niezwykle ciepła powieść, która nie oszczędza emocji czytelnika. Poznając bohaterów, którzy są oryginalni i naturalni, nie mogłam powstrzymać się od wczuwania się w ich historię. Autorka w ciekawy sposób przedstawiła podróż Jess i jej niewpasowującej się w typowe standardy rodzinki. Z początku obawiałam się, że czytanie o kolejnych dniach będzie monotonne, ale Moyes przygotowała wiele zwrotów akcji i zaskakujących rozwiązań sytuacji. 

Bohaterowie są sympatyczni, każdego z nich mogłam dobrze poznać, szczególnie dlatego, że autorka postanowiła przedstawić punkt widzenia czterech głównych postaci. Był to zabieg dość odważny, bo wiadomo, czytelnik albo to polubi, albo nie, albo się przyzwyczai do czterech różnych poglądów na sytuacje, albo będzie go to irytowało za każdym razem. Na szczęście ja należę do tych akceptujących takie rzeczy i przyznaję, że w tym wypadku było to idealne. Pokazało to, że każdy z bohaterów jest inny, ma inne pobudki, popełnia inne błędy, ale nie jest gorszy.

"Razem będzie lepiej" jest napisana przyjemnym językiem, tak, że pomimo swej objętości książkę czyta się bardzo szybko. Jojo Moyes ma bardzo dobry warsztat, znalazłszy złoty środek między dialogami a opisami zabiera odbiorcę swojego dzieła do Anglii i Szkocji, by razem z bohaterami mógł się cieszyć, martwić, złościć i zastanawiać, co by zrobił na ich miejscu. To nie jest powieść, którą się tylko czyta, to lektura, którą trzeba poczuć. 

Podsumowując, "Razem będzie lepiej" autorstwa Jojo Moyes to lekka, choć nie unikająca trudnych tematów powieść, która pocieszy Was, wleje w Was wiarę w to, że nie można się poddawać i nada znów sens słowom "będzie dobrze, wszystko się ułoży". Jak najbardziej polecam Wam tę pozytywną, pełną humoru i uczuć historię. To jak? dacie się zabrać w podróż z Jess, Ed'em,  Tanzie, Nicky'm i Normanem?

"Czasem życie składa się z serii przeszkód, które po prostu trzeba pokonać, niekiedy samą siłą woli."

Moja ocena: 9/10

Za możliwość poznania tej książki dziękuję wydawnictwu Znak Literanova
To uczucie, gdy czytasz słowa "Kawałek za Portsmouth zaczęło padać." a za tydzień masz lecieć właśnie do tego miejsca. :D