środa, 17 maja 2017

167. Baśń o perle - Anna Gibasiewicz


Tytuł oryginału: Baśń o perle
Cykl:-
Autor: Anna Gibasiewicz
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Ilość stron: 54
Gatunek: literatura dziecięca

Młoda Elwika ma wszystko czego zapragnie. Jest piękną dziewczyną, obdarowywaną miłością nie tylko młodzieńców, ale i ojca, który to wyrusza na dalekie wyprawy, by spełnić zachcianki córki. Wracając z jednej z najtrudniejszych wypraw, ojciec Elwiki przywozi jej piękną perłę. Niestety okazuje się, że wraz z tym podarunkiem nad domem kupca roztacza się atmosfera smutku. Kiedy najbliżsi egoistycznej Elwiki odejdą, dziewczyna będzie musiała wybrać pomiędzy rodziną i miłością a drogocenną perłą.

Czy Elwika odmieni swoje serce? Jaką decyzję podejmie w związku z perłą?


Od dawna nie miałam w rękach książki dla dzieci, więc lektura "Baśni o perle" była dla mnie dość sentymentalnym powrotem do dzieciństwa. Ta recenzja będzie się oczywiście różniła od tych, które zazwyczaj piszę, bo nie dotyczy typowej powieści a i wiek odbiorcy jest dość niski (co nie znaczy, że starsi nie docenią jej przesłania). 

Praktycznie każda książka przeznaczona dla najmłodszych powinna nieść przesłanie, które pokaże im co w życiu jest ważne i dobre. Anna Gibasiewicz poradziła sobie z tym zadaniem w idealnym stylu, zawarła w swej baśni unikalną prawdę, że żadne bogactwa świata nie zastąpią miłości i relacji z innymi. W bardzo wyrazisty sposób podkreśliła, że w życiu nie chodzi o to, by wykorzystywać cudzą miłość i oddanie, oraz że często wspomnianej miłości nie potrafimy dostrzec i docenić. 

Dużą zaletą "Baśni o perle" jest przemiana głównej bohaterki a także jej ojca, pokazana podczas wędrówki każdego z nich. Roszczeniowa, rozkapryszona Elwika przekonana o swojej wyjątkowości zmaga się z wieloma problemami, by ostatecznie uświadomić sobie, że jej pragnienia niszczyły innych ludzi. Natomiast kupec, który dla swojej córki zrobiłby wszystko jeśli tylko by go o coś poprosiła, zmienia się i zauważa, że nie zawsze powinien godzić się na wszystkie pomysły Elwiki (co może dać do myślenia wielu rodzicom).

Baśń jest napisana bardzo prostym językiem, tak, że dzieci nie powinny mieć trudności ze zrozumieniem tej wartościowej historii. Minimalistyczna okładka może nie przykuje Waszego wzroku w księgarniach, ale zaufajcie mi - treść "Baśni o perle" jest warta poznania. Myślę, że jest to idealna pozycja do przeczytania jej razem - przez rodzica i dziecko. 

Moja ocena: 9/10
Za możliwość poznania tej książki dziękuję autorce Annie Gibasiewicz. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam Cię do komentowania moich postów. Sprawiają, że na mojej twarzy pojawia się uśmiech, a w mojej głowie wiara w siebie i ten blog. Profile i blogi autorów komentarzy przeglądam, komentuję i zazwyczaj obserwuję. :)