czwartek, 17 maja 2018

208. W cieniu magnolii - Anna Płowiec


Tytuł oryginału: W cieniu magnolii
Cykl: -
Autor: Anna Płowiec
Wydawnictwo: Znak, Między Słowami
Ilość stron: 480
Gatunek: literatura piękna, literatura kobieca, powieść obyczajowa

Niewinna gra w pokera w domu Alicji okazała się nowym rozdaniem nie tylko kart, ale i uczuć. Kiedy serce Alicji rozdarło się pomiędzy dwóch mężczyzn, nie wiedziała jeszcze, że konsekwencje swoich wyborów będzie czuła przez wiele lat. Nie potrafiła oprzeć się przystojnemu Leszkowi. Nie spodziewała się, że cichy i spokojny Janek pojawi się przypadkiem w jej życiu i wywróci wszystko do góry nogami. Gdzieś pomiędzy starymi kamienicami pięknego Krakowa, w szalonych latach 90., gdy wszystko wydawało się możliwe, splatają się historie miłości i pożądania. W cieniu magnolii to poruszająca historia o burzliwych uczuciach, bliskości i wyborach dokonywanych przez każdego z nas. Ta powieść daje nadzieję i pokazuje, że warto zaufać uczuciom, nawet gdy sądzimy, że świat zwrócił się przeciwko nam. [opis wydawcy]


Już dość dawno nie czytałam literatury kobiecej i byłam przeszczęśliwa, gdy dowiedziałam się o premierze "W cieniu magnolii" naszej rodzimej autorki. Od książek tego typu oczekuję przede wszystkim poruszającej historii, która dotknie mego serca tak, że poczuję więź z przedstawionymi bohaterami. Anna Płowiec stanąwszy na wysokości zadania już od pierwszych stron zainteresowała mnie swoim pomysłem na losy Alicji, które nie raz budziły we mnie fale różnorakich uczuć.

W "W cieniu magnolii" czas akcji podzielony jest pomiędzy lata 90 (gdy rodzi się uczucie, które nie powinno mieć miejsca) a czas teraźniejszy (gdy pojawia się bodziec przypominający o utraconej szansie na szczęście), co świetnie zgrało się tworząc ciekawy, momentami nostalgiczny klimat. Dzięki temu zabiegowi miałam możliwość poznać Alicję zarówno jako młodą studentkę jak i dorosłą kobietę, oraz obserwować jej zmieniający się punkt widzenia na swoje życie i ludzi wokół niej.

Anna Płowiec w swej powieści porusza parę ważnych tematów, z których jeden z najważniejszych dotyczy toksycznych relacji, które nie zawsze przebiegają tym samym, utartym schematem. Jak sobie poradzi Alicja stając twarzą w twarz z problemami, których starała się nie zauważać? Jak każdy z nas - z mieszanką lęku i determinacji - co sprawia, że Alicja z papierowej postaci staje się dziewczyną z sąsiedztwa, z którą łatwo się zaprzyjaźnić i wygadać z problemów. Nie wyobrażam sobie tej lektury bez postaci Danki, która będąc często przeciwieństwem głównej bohaterki jest wspaniałą przyjaciółką, która przez kolejne lata stara się dawać dobre rady, rozbawiać i dodawać otuchy gdy zachodzi taka potrzeba.

Oczywiście przeogromnie ważnym elementem "W cieniu magnolii" są uczucia, które rodzą się w sercach bohaterów, ze szczególnym uwzględnieniem wśród nich miłości. Zachowanie bohaterów na tym polu nie jest wymuszone, z czego bardzo się cieszę, ponieważ przyznaję, że odrobinę bałam się, że wyjdzie z tego kicz. Na szczęście Anna Płowiec z taktem zasiewa ziarenko wątpliwości co do przyszłych losów bohaterów dzięki czemu książkę tę czyta się niesamowicie szybko i wręcz pragnie się jeszcze więcej.

"W cieniu magnolii" to niezwykle lekka, kobieca książka o uczuciach, które nie raz potrafią zmienić życie o 180 stopni. Jak najbardziej polecam tę powieść zarówno dorosłym kobietom, jak i nastoletnim dziewczynom, ponieważ każda z Was może znaleźć w tej historii coś dla siebie. Anna Płowiec oferuje czytelnikom ogromną dawkę radości, rozpaczy, oczekiwań, uniesień a przede wszystkim nadziei, która nadaje sensu całej tej historii. Co tu więcej mówić - jestem zachwycona!

Moja ocena: 9/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam Cię do komentowania moich postów. Sprawiają, że na mojej twarzy pojawia się uśmiech, a w mojej głowie wiara w siebie i ten blog. Profile i blogi autorów komentarzy przeglądam, komentuję i zazwyczaj obserwuję. :)