środa, 6 stycznia 2016

90. Bella. Poruszająca opowieść o sile miłości i przebaczenia - Lisa Samson


Tytuł oryginału: 
Bella. One moment can change your life forever.
Cykl: -
Autor: Lisa Samson
Wydawnictwo: Św. Wojciech
Ilość stron: 238
Gatunek: powieść obyczajowa
Moja ocena: 7/10
Najlepsze cytaty: 
"Życie zabiera cię do krawędzi miejsca, w które chciałeś dotrzeć, po czym odbija gwałtownie w lewo."

"To nie jest tak, że mamy czynić wielkie rzeczy, ale małe rzeczy czynić z wielką miłością."

José miał wszystko: był sławny, przystojny, bogaty a jego piłkarska kariera świetnie się rozwijała. Jednak to przeszłość, teraz José jest szefem kuchni w restauracji swojego brata i ukrywa się ze swoimi demonami przeszłości za gęstą brodą i milczeniem. W "El Callejon" pracuje też kelnerka Nina, młoda kobieta, która przyjechała do Nowego Jorku w pogoni za marzeniami o karierze tancerki. Kiedy ich szef Manny robi Ninie awanturę i ją zwalnia dziewczyna odchodzi a José, sam nie wiedząc czemu wybiega za nią. Kiedy zaczynają sobie ufać, mężczyzna dowiaduje się, że Nina jest z kimś w ciąży. Kobieta zastanawia się nad aborcją, lecz José próbuje jej to wyperswadować widząc w tej sytuacji swoją szansę na odkupienie dawnych win.

Czy Nina zdecyduje się na usunięcie ciąży? Czy José wybaczy sobie pewne zdarzenie z przeszłości, które zmieniło jego życie? 


Z początku nie mogłam się przekonać do tej książki. "Bella" to książka zbeletryzowana na podstawie scenariusza filmu o tej samej nazwie, więc obawiałam się, że dziwnie mi się będzie ją czytało. Lektura ta okazała się jednak ciekawa pomimo tego, że ma parę wad, które miały wpływ na jej odbiór. Cieszę się, że mam okazję mieć jej egzemplarz na półce, bo będę mogła ją przekazywać innym, którym przyda się historia o nadziei i miłości niekoniecznie romantycznej. 

Od samego początku widać, że nie jest to zwykła powieść obyczajowa, że ma wnieść coś w życie czytelnika, pozostać z nim po skończeniu lektury. Historia młodej kobiety, niechcianej ciąży, trudnej przeszłości, okaleczania się i depresji przewija się przez tę pozycję poruszając swojego odbiorcę. Pokazuje, że nigdy nie jest za późno by odnaleźć w sobie spokój i miłość, ale też, że życie nie jest stworzone z samych pięknych, szczęśliwych chwil. 

Historia José i Niny jest przedstawiona z perspektywy różnych bohaterów, dzięki czemu wiemy o tym co się dzieje w różnych miejscach w tym samym czasie. Jednakże według mnie akcja w niektórych momentach aż za bardzo 'skakała' i o ile w filmie jest to normalne, to tu wolałabym, żeby Lisa skupiła się bardziej na przeżyciach głównych bohaterów, żeby były one bardziej rozbudowane. Mimo to, nie jest ciężko zacząć kibicować bohaterom, by uporali się ze swoimi problemami, szczególnie José.

Bohaterowie są ciekawi, unikalni ale rzeczywiści. Nina to uosobienie młodych ludzi goniących marzenia i przeżywających gorzkie rozczarowania tym, że życie nie zawsze jest takie jakim go sobie wymarzą. José to osoba doświadczona życiowo, na własnej skórze przekonał się, że konsekwencje niektórych czynów zostają z nami na zawsze. Nie potrafi sobie wybaczyć czegoś co zrobił przez swoją młodzieńczą głupotę i zafascynowanie byciem bogatym. Rodzina José pokazuje jak ważna w życiu każdego człowieka jest rodzina i jej wsparcie. Równolegle do historii dwójki głównych bohaterów poznawałam też duet złożony z Celii i jej małej córeczki Lucindy. Przeżycia tej kobiety uderzają w najwrażliwszy punkt czytelnika i sprawiają, że odczuwa on huśtawkę emocji, ale w pozytywnym sensie, bo tę książkę trzeba poczuć. 

Podsumowując, powieść "Bella. Poruszająca opowieść o sile miłości i przebaczenia" spisana przez Lisę Samson to historia poruszająca ciężkie i często przemilczane tematy, wlewająca do serca nadzieję i otulająca spokojem czytelnika po jej skończeniu. Jeśli lubicie takie klimaty, bądź jesteście zaintrygowani wyborem Niny i demonami przeszłości José to sięgnijcie po tę książkę. Przede mną jeszcze film, więc nie powiem Wam, który z zapisów tej historii jest lepszy, ale na pewno to nadrobię, bo jestem ciekawa kinowej wersji tej powieści.